Branża meblarska wdraża coraz więcej rozwiązań z zakresu automatyzacji. W końcu nasz region to prawdziwe drzewne zagłębie i raj dla producentów mebli. Czołowa firma z branży rzuciła nam wyzwanie i na jej zlecenie przygotowaliśmy stanowisko pakujące.
Paczki z meblami
Przeanalizowaliśmy 32 różne paczki z meblami pod kątem poszczególnych elementów, które się w niej znajdują – od płyt meblowych, wypełnień, okuć i przekładek. Opracowaliśmy też sprytny sposób umieszczenia tych części w paczkach.
Horus - elastyczne narzędzie
Największym problemem w procesie pakowania był sposób podawania elementów. Były ona składowane na paletach bez pozycjonowania. Robot jako narzędzie jest bardzo precyzyjne, jednak ślepe. Horus – oko dla robota pozwala na offset procesów dzięki czemu robot mógł pobierać płyty i przekładki bezpośrednio z palety.
Zrobotyzowane pakowanie
Zrobotyzowane pakowanie było możliwe dzięki zestawowi narzędzi. Do ramienia robota KUKA zamontowano głowicę skanującą Horus oraz chwytak podciśnieniowy Schmalz. Robot skanuje pole robocze w 3D, algorytm zaznacza poszczególne części, a chwytak pobiera je. To elastyczne rozwiązanie pozwala pobierać jednym narzędziem zarówno płyty meblowe (bez względu na kolor, kształt czy grubość), przekładki papierowe, przekładki typu „plaster miodu”. Tacktime dla poszczególnych procesów wyniósł 6 s dla poszczególnych części paczek. Robot pakujący w gniazdowym modelu produkcji to świetne rozwiązanie.
Robogrant
W Alnea wiemy jak automatyzować z głową. Optymalizujemy procesy także w branży meblarskiej. Czekamy także na ogłoszenie konkursu PARP – Robogrant. Ma on obejmować wsparcie firm meblarskich w zakresie zakupu robota. PARP od kilku miesięcy prowadzi działania promocyjne, jednak konkurs nie został jeszcze ogłoszony, a termin wciąż jest odwlekany.