Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Aktualności

ALNEA / Rynek robotyki i przyszłość przemysłu w Polsce

Rynek robotyki i przyszłość przemysłu w Polsce

W trakcie II Edycji Konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu” Tomasz Nowak Dyrektor KUKA i Krzysztof Kamiński Prezes Alnea” rozpoczęli część merytoryczną wydarzenia od wykładu inauguracyjnego „Rynek robotyki i przyszłość przemysłu w Polsce”.

Prelegenci od lat stanowią świetny duet automatyzujący polskie przedsiębiorstwa. Wskazali jednak na gamę problemów, z jakimi borykają się polska gospodarka. Okazuje się, że mimo ciągłego wzrostu liczby robotów w przemyśle nadal rodzima produkcja nie jest wystarczająco efektywna. Światowa i Europejska czołówka wyprzedza polskie przedsiębiorstwa w ilości robotów przypadających na 10 tys. pracowników.

Zatem, w którym kierunku idzie współczesny przemysł? Co możemy zrobić aby dogonić zachód? Zapraszamy do zapoznania się z twardymi danymi oraz przemyśleniami praktyków automatyzacji i robotyzacji produkcji!

Krzysztof Kamiński
Prezes Grupy Alnea

 

Krzysztof Kamiński, absolwent Prawa i Administracji oraz Mechaniki i Budowy Maszyn na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Doświadczenia produkcyjne zdobywał w takich firmach, jak: Michelin, Case New Holland, Kongsberg Automotive, ArcelorMittal i innych. Zajmował stanowiska od technologa, przez inżyniera procesu, inżyniera produktu, kierownika działu technicznego do kierownika produkcji i kierownika utrzymania ruchu.

Od 2010 jest właścicielem i dyrektorem generalnym w spółce ALNEA, zajmującej się projektowaniem i produkcją maszyn i urządzeń dla przemysłu. Zajmuje także stanowisko kierownika naukowego projektu badawczo-rozwojowego z zakresu robotyki. W tym obszarze spółka realizuje projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pod roboczą nazwą „oko dla robota”. W jego wyniku powstał elastyczny system pozycjonowania robota w przestrzeni, współpracujący z dostępnymi na rynku robotami. Firma ALNEA zajmuje się robotyzowaniem i automatyzowaniem procesów produkcyjnych. W swoim dorobku ma wiele rozwiązań zarówno w pełni zrobotyzowanych, jak również automatycznych i półautomatycznych. Najbardziej zaawansowana linia, jaka została zaprojektowana i wykonana w Spółce, to w pełni zrobotyzowana linia produkcji zaworów do systemów masażu w samochodach osobowych znanych, światowych marek.

Tomasz Nowak Dyrektor KUKA

 

Absolwent kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej. Pasjonata oraz promotor robotyzacji w Polsce. Od początku swojej kariery związany z firmą KUKA Roboter. Swoje pierwsze kroki w branży robotycznej stawiał w Niemczech jako inżynier serwisowy oraz programista. Od 2008 roku jako dyrektor Firmy KUKA w Polsce odpowiedzialny za założenie i rozwój działalności spółki. Dynamiczy rozwój firmy zaowocował między innymi otwarciem największego zrobotyzowanego centrum szkoleniowego w Polsce. Firma KUKA jest obecnie jednym z liderów dostawców robotów przemysłowych na rynku polskim. Obecnie współpracuje zarówno z klientami globalnymi, ale również z coraz to większym kręgiem rodzimych polskich firm.

„Jeżeli chodzi o wzrost to rynek robotyki jest ogromy i dane Światowej Organizacji Robotyki pokazują, że w zeszłym roku tych robotów było w Polsce o 35% więcej w stosunku do roku ubiegłego i jest to 2500 robotów przemysłowych. (…) Współczynnik gęstości robotów, czyli ilości robotów na 10 tys. pracowników już nie jest taki kolorowy. To jest tylko 36 robotów na 10 tys. pracowników. (…) Na przykład Korea jest liderem i jest 700 tych robotów, a nasi południowi sąsiedzi mają po 115-120. Także tutaj wzrosty są, ale one muszą być jeszcze silniejsze aby nadgonić świat (…) Nadal trzeba działać dalej aby gonić Europejską czołówkę, gdzie ta średnia jest około 300 robotów. Czyli nasi południowi sąsiedzi są na poziomie 100, czołówka Europejska to 300, także widzimy ile jeszcze jest do nadrobienia (…)”. – Tomasz Nowak Dyrektor KUKA

„(…) Jesteśmy krajem pretendującym do czołówki. Jeżeli nie zrobimy tego kroku, nie zaczniemy się robotyzować i automatyzować – nie ma szans, żebyśmy tam dołączyli. (…) Na to wygląda, że rok 2018 cieszy, bo mamy wzrost na poziomie 36%, ale jeżeli spojrzymy w liczby globalne, to mamy 1700 robotów w 2017 i mniej więcej 2500 w 2018. Są to nadal rzędy nieporównywalne na przykład do Chin, gdzie jest 140 tys. robotów rocznie. Żeby chociaż procentowo rozwijać się, tak jak Chińczycy powinniśmy rok do roku instalować 5-10 tys. robotów przemysłowych, a mamy poziom 2500. (…) Działań jest potrzebnych jeszcze bardzo dużo, żeby przede wszystkim edukować polskie firmy. Jakie firmy w Polsce robotyzują się najchętniej? Te z zagranicznym kapitałem – nie polskie. Te z polskim kapitałem ciągle bazują na pracy ręcznej, tak jak w XIX – wiecznych manufakturach (…). My przede wszystkim inwestujemy w ludzi. Zatrudniamy coraz ciekawsze osoby, coraz mądrzejsze, takich można powiedzieć hobbystów automatyzacji i robotyzacji. Nasze rozwiązania są naprawdę topowe, doceniane na całym świecie (…)”. – komentuje Krzysztof Kamiński Prezes Grupy Alnea

Przygotujemy dla Ciebie stanowisko automatyczne, półautomatyczne, zrobotyzowaną linię produkcyjną
napisz do nas jak najszybciej: biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe aktualności

nasi partnerzy