Po niepewnym i ciężkim roku 2020 stan gospodarki w Polsce jest zadowalający. Zeszłoroczne spadki produkcji były jednymi z najmniejszych w Europie, tak w bieżącym roku mamy do czynienia z silnymi wzrostami – od 7,6% w przypadku dóbr związanych z energią, aż po 146,3% w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych. Powyższe dane z GUS napawają optymizmem, jednak ten trend można podtrzymać stosując zautomatyzowane stanowiska montażowe.
Procesy montażu
Dużą część produkcji odbywa się wciąż w trybie manualnym lub półautomatycznym. Wykorzystywanie zaawansowanych maszyn jest powszechne w przypadku podzespołów lub produktów o bardzo dużej precyzji, ale wciąż mało jest inwestycji w mniejszych firmach. Procesy montażu można zautomatyzować, drobna zmiana może dać duży efekt w postaci bardziej stabilnej i dokładnej produkcji. Pozwala też wykorzystać potencjał operatora.
Jakie procesy montażu są proste do automatyzacji?
Najprostsze procesy montażu do automatyzacji to zazwyczaj lutowanie, skręcanie, składanie (np. części plastikowej obudowy). Oczywiście niektóre produkty są wytwarzane w taki sposób, że automatyzacja będzie nieopłacalna, albo po prostu produkt wymaga ludzkiej ingerencji w zakresie dokładności, wyczucia manualnego lub wizualnej kontroli.
Procesami okołomontażowymi można nazwać inne działania, które nie ingerują bezpośrednio w produkt, jednak przyczyniają się do szybszej produkcji – np. transport, pakowanie czy paletyzacja.
Stanowiska montażowe
Alnea specjalizuje się w budowie maszyn, linii produkcyjnych, ale tworzymy także stanowiska montażowe. Typowe stacje do montażu można zakupić w wielu firmach. Jednak nasze stanowiska wyposażamy w urządzenia zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Dodatkowo tworzymy testery produkcyjne, które podnoszą efektywność i pozwalają ograniczyć straty związane z dalszym obrabianiem produktów wadliwych lub nie spełniających standardów.
Montaż półautomatyczny
Aby odejść od montażu manualnego możemy zastosować montaż półautomatyczny. To dobre rozwiązanie gdy niektóre procesy są łatwe w automatyzacji, a inne wymagają zaangażowania operatora. Przykładem może być tutaj stanowisko, w którym pracownik przygotowuje wstępnie kompletuje produkt, a następnie maszyny go zgrzewają, foliują i etykietują.
Zrobotyzowane stanowisko montażu
Bentleyem pośród stacji produkcyjnych jest zrobotyzowane stanowisko montażu. Zadaniem operatora jest dostarczenie komponentów, a zintegrowane systemy robotyk i automatyki wykonują wszystkie czynności łącznie z pakowaniem.
Użycie systemu wizyjnego Horus zdecydowanie przyspiesza offset procesów produkcyjnych, w tym montażowych. Nasze stanowisko do nitowania haków podrynnowych zostało tak skonstruowane, aby ograniczyć ingerencję pracowników.
Skontaktuj się z Alnea
W Alnea zaprojektujemy dla Ciebie stanowisko montażowe do branży budowlanej, automotive czy elektronicznej.
Jeśli potrzebujesz Mapy Drogowej do Przemysłu 4.0 czyli strategii transformacji – napisz do nas!
Zobacz jak wygląda zrobotyzowany montaż