Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Blog

ALNEA / Roboty mobilne będą walczyć z wirusami

Roboty mobilne będą walczyć z wirusami

W zeszłym roku zostaliśmy jednym z trzech dystrybutorów robotów mobilnych firmy Omron. Jako sprawdzony integrator wdrażamy roboty, coboty, tworzymy nowe maszyny. Mamy mnóstwo ciekawych pomysłów, które realizuje nasz zespół Alnea. Nadchodzące czasy będą na pewno trudne nie tylko dla firm produkcyjnych czy usługowych. Można się spodziewać różnych restrykcji, które być może zostaną z nami na zawsze. W kwestii bezpieczeństwa pracowników i użytkowników różnych budynków postanowiliśmy rozpocząć projekt robotów mobilnych, które odkażałyby powierzchnie.

Jak zabić wirusy?

Odpowiedź na pytanie jak zabić wirusy wcale nie jest proste. Wynika to z samej natury wirusów. Mają one bowiem podwójną naturę – żywą i martwą. Zachowują się jak organizmy żywe i potrafią się namnażać. Jednak nie żyją tak naprawdę – nie jedzą nic i nie można ich potraktować antybiotykami jak bakterie. Bowiem wirus to po prostu informacja genetyczna – kawałek wrednego białka, na które nie ma lekarstwa. Można powstrzymać ich namnażanie lub unicestwiać dezynfekcją. Czyszcząc powierzchnie, przedmioty lub ubrania specjalnymi preparatami można je zniszczyć.

UVC do odkażania

W Alnea zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy walczyć z wirusem SARS-CoV-2, który powoduje min. zapalenie płus typu COVID-19. Postanowiliśmy zacząć projektować robota ze specjalnymi promiennikami światła ultrafioletowego UVC, które ma działanie biobójcze. Opublikowane w 2004r. badania Caillet-Fauquet i in. wJournal of Virological Methods potwierdziły skuteczność promieni UVC w walce z bakteriami, pleśniami i wirusami, w tym SARS-CoV-2. Jeśli na robocie mobilnym Omron LD-series zamontujemy promienniki lamp UVC otrzymamy doskonałe rozwiązanie do odkażania powierzchni. Opcjonalnie można dodać lampy przepływowe, które będą bardziej wydajne.

Przykładowa wizualizacja:

 

Robot mobilny - do zadań specjalnych.

Robot mobilny zazwyczaj jest maszyną transportową – może przewozić różne ładunki w magazynach, halach produkcyjnych – możliwości jest wiele w zależności od potrzebnego udźwigu. Jednak wyposażenie go w promienniki UVC daje nam nowe możliwości. Wiele szpitali odchodzi od takich lamp ponieważ stacjonarne światło ultrafioletowe nie dochodzi do różnych miejsc ponieważ lampy są mocowane do ścian. Nawet te mobilne, na kółkach można przestawiać jednak nadal to są lampy stacjonarne. Robot mobilny natomiast autonomicznie porusza się po zaprojektowanej mapie dążąc do różnych celów, ma więc więcej możliwości.

Jak działa robot mobilny?

Robot mobilny ma niewielkie wymiary (699 × 500 × 383 mm). Ten najmniejszy Omron LD-Series najlepiej sprawdza się węższych przejściach. Jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Robotem skanujemy naszą przestrzeń. Będzie to podstawa naszej mapy. Następnie zaznaczamy interesujący nas teren (do 10 000 m2). Wyznaczamy tracę, cele i strefy. Strefy mogą obejmować miejsca zakazane, trasy, które robot ma pokonać w konkretnym kierunku lub z określoną prędkością. Zachowanie robota możemy personalizować (np. w konkretnej sytuacji może coś mówić, odgrywać pliki MP3 lub reagować na brak możliwości przejazdu). Robotów może być więcej, nazywamy to wtedy flotą, którą można zarządzać przez jednostkę centralną – Fleet Manager. Menedżer floty ma wiele funkcjonalności np. określa priorytety celów lub wysyła roboty do automatycznego ładowania baterii.

Zastosowanie robotów mobilnych.

Zastasowanie robotów mobilnych jest dość szerokie, choć oczywiście ograniczone. Zaleca się korzystanie z robotów w:
– galeriach handlowych,
– sklepach wielkopowierzchniowych,
– urzędach,
– przychodniach
– miejscach użyteczności publicznej.
Zapraszamy firmy zajmujące się sprzątaniem lub odkażaniem do składania zapytań ofertowych. Dostosujemy projekt do oczekiwań klienta.

Przypominamy, że można umówić się na testy robotów mobilnych – przyjedziemy, pokażemy jak to działa.

Jeżeli chciałbyś złożyć zapytanie o ofertę robota mobilnego z lampami UVC do odkażania pomieszczeń - napisz do nas! biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe z bloga

nasi partnerzy