Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Blog

ALNEA / Zawody przyszłości – perspektywy szkół branżowych

Zawody przyszłości – perspektywy szkół branżowych

Szkolnictwo zawodowe mocno straciło na wartości na początku XXI wieku. Uniwersytety produkowały dziesiątki tysięcy magistrów, na których nikt nie czekał. Rynek potrzebował krawcowych, kucharzy, elektryków, stolarzy.

Zmiany społeczne i technologiczne zachodzą obecnie w szaleńczym tempie. Pojawiają się nowe technologie, nowe zawody. Jeszcze 20 lat temu słowo mechatronik kojarzyło się bardziej z gwiezdnymi wojnami niż wykonywaną pracą. Obecnie mamy już nawet zawód operator drona – i jest on licencjonowany. Niedługo być może zaistnieje drukarz 3D.

 

Zmiany w edukacji

W szkołach masowo używa się komputerów, smartfonów, tablic interaktywnych, a nie tylko kredy i tablicy. Dostęp do wiedzy jest obecnie coraz większy. Pandemia zmusiła dzieciaki do poszukiwania informacji w Internecie, korzystać z programów pocztowych oraz Office’a czy Zooma.

A jaki jest minus dzisiejszych czasów? Ciężko jest wzbudzić u dzieci pasję, bo wszystko już widziały. Oglądały Galileo, wiedzą jak się robi czekoladki, scyzoryki. Mogą wpisać dowolne hasło na przeglądarce YT i obejrzeć możliwości robota, automatów, pracę całych linii produkcyjnych. W SWOIM MNIEMAMNIU – ONE JUŻ WSZYSTKO WIDZIAŁY.

Trzeba sobie postawić pytanie o wkraczanie w dorosłość– co będą robić w przyszłości nasze dzieci? Czy zdołamy w nich zasiać to ziarno zainteresowania? Jakich ludzi będziemy zatrudniać jutro, za 5-10-15 lat?

Program Laboratorium

O przyszłych pracowników trzeba zadbać już teraz. Inicjatorem ciekawego pomysłu na przyszłość jest Krzysztof Kamiński – prezes Grupy Alnea. W 2016 roku nawiązał kontakt z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty oraz Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną w celu utworzenia platformy, z której będą mogły korzystać szkoły z naszego województwa. Dzieci i młodzież z gimnazjów i ostatnich klas podstawówki odwiedzają różne miejsca pracy, zadają pytania o pracę w różnych zawodach i przekonują się co tak naprawdę robią pracownicy w radiu, teatrze, piekarni czy w zakładzie stolarskim itp.

W naszym programie chcemy zachęcić młodzież do wyboru zawodu dzięki możliwości obserwowania i rozmawiania z przedstawicielami różnych zawodów w miejscu ich wykonywania.  To realny kontakt z miejscem pracy, ludźmi, którzy mogą zainspirować.

Obecnie w programie Laboratorium. Mój Profil.  bierze udział ponad 140 szkół i 62 przedsiębiorstwa. Lokalna inicjatywa powoli rozrasta się o ościenne województwa, a skorzystało na niej prawie 10 000 uczniów. W Alnea młodzi ludzie bywają regularnie i mogą rozmawiać z programistami, robotykami, mechanikami o perspektywach tych zawodów.

Nowoczesna szkoła

Nowoczesna szkoła to nie tylko komputery i tablice multimedialne. Szkoły branżowe cierpią obecnie głównie na niedobór nowoczesnego sprzętu i niestety brak nauczycieli posługujących się tymi technologiami. Młody człowiek, który niedługo ma wejść na rynek pracy nie może się uczyć na obrabiarce sprzed 20 lat! Niektórzy pracodawcy widzą powagę sytuacji i sami zaczynają doposażać szkoły oraz inwestować w przyszłych pracowników. Na taką praktykę zdecydowali się członkowie Klastra Obróbki Metali – min. firma Alex czy Tock Automatyka.

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Młodzi ludzie często zadają sobie pytania o to co nas określa? Nasze imię, nazwisko, wiek, płeć, rola społeczna, przynależność do grupy rówieśniczej i …ZAWÓD, KTÓRY WYKONUJEMY.

Jako ludzie mający wpływ na gospodarkę kraju, województwa, regionu musimy wyprzedać niejako rzeczywistość. Musimy dzieciaki zainteresować, coś im zaproponować, zainspirować.

Chcemy uczyć dzieci etosu i szacunku do pracy. Bo wiedza i doświadczenie dają moc! Co możemy wpoić młodym ludziom?

Być kimś wyjątkowym, jako świetny monter, piekarz, spiker czy programista. Dobrze wykonywać swoją pracę i zdobyć w niej biegłość. Dobry stolarz czy elektryk jest osobą szanowaną. 

Czy chcemy czy nie, dzisiejsze dzieci to nasi przyszli pracownicy. Z całym dobytkiem inwentarza. To jest inwestycja.  Budźmy w dzieciach pasję! To nasze najważniejsze zadanie, to jest najważniejsza dobra praktyka.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości Laboratorium będzie programem ogólnopolskim. Możliwość tych spotkań dzieci ze specjalistami w miejscu ich pracy to wielka wartość. Jako przedstawiciele biznesu odpowiedzialnego społecznie wiemy, że podniesienie poziomu szkolnictwa branżowego jest obecnie jednym z ważniejszych problemów.

Zdecydowany na szkolenia? - Napisz do nas. Jeszcze się wahasz? - Napisz tym bardziej! biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe z bloga

nasi partnerzy