Krzysztof Kamiński Prezes Grupy Alnea został Laureatem Wektorów 2018. Pracodawcy RP docenili wysiłki Grupy Alnea za wprowadzanie do naszego życia technologii, które niedawno mogliśmy oglądać tylko na filmach science-fiction.
Prezes Grupy Alnea w kilku słowach opowiada o swoich wrażeniach po Gali Wektorów 2018, planach firmy na najbliższe lata oraz kierunkach rozwoju automatyzacji procesów produkcji w Polsce.
Czy informacja o przyznaniu Wektorów 2018 była zaskoczeniem dla Alnea?
Zdecydowanie tak. Oczywiście jesteśmy świadomi potencjału naszej firmy w dziedzinie automatyzacji procesów produkcji, jednak nie oczekiwaliśmy dostrzeżenia naszych działań przez Pracodawców RP. W tym roku znaczna część nagród skupiała się na innowacji i niestandardowych zastosowaniach polskiej myśli technicznej, także Alnea dobrze wpisuje się w tę kategorię. Z drugiej strony ostatni rok przyniósł wiele różnorodnych aktywności, które mogą wpływać na postrzeganie naszej firmie na zewnątrz.
Jest to dla mnie osobiście olbrzymi zaszczyt, że nagroda, której laureatami są między innymi Premier Morawiecki czy Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, w tym roku trafiła właśnie do mnie i firmy Alnea. Świadczy to o potencjale, jaki tkwi w tej branży i w Grupie Alnea.
W trakcie wystąpień wiele osób podkreślało znaczenie załogi, pracowników i klientów?
Dokładnie. Żadna poważna firma nie może funkcjonować bez sprawnego zespołu. Wśród naszych pracowników znajdują się świetni inżynierowie, programiści, robotycy, dzięki którym tworzymy wspaniałe produkty. Warto wspomnieć, że korzystany z lokalnego rynku pracowników, często absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z drugiej strony przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na współpracę z nami i rozpoczęły automatyzację procesów zwiększają produkcję, rozszerzają zatrudnienie, są bardziej przygotowane na zmiany, jakie przyniosą najbliższe lata. Jako firma Alnea wierzymy, że automatyzacja i robotyzacja to podstawa, dzięki której zdecydowanie zwiększymy konkurencyjność polskich firm na rodzimym rynku, ale też na świecie.
Jakie są plany Alnea na najbliższe lata?
Bardzo intensywnie pracujemy w obszarze badań i rozwoju. Stworzyliśmy unikatowy na skalę światową system pozycjonowania robota, tzw. Oko dla robota. Szacujemy, że przy wdrażaniu robotyzacji z użyciem naszego systemu oszczędności klienta mogą sięgnąć nawet 50% kosztów wdrożeniowych.
Sukcesem zakończyła się pierwsza edycja Konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”. Zgłaszają się do nas nowe firmy pragnące prowadzić prelekcje oraz sponsorzy, dlatego jest olbrzymia potrzeba kolejnej edycji zwłaszcza w naszym województwie. Wydarzenie odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu 2019 roku w Olsztynie.
Ważna będzie rozbudowa zaplecza technicznego, dzięki wsparciu Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rozpoczęliśmy współpracę z nowymi producentami na przykład marką Omron oraz zapoczątkowaliśmy realizację nowych projektów UE.
Z całą pewnością będziemy kontynuowali działalność edukacyjną i społeczną. Grupa Alnea wspiera dzieci i młodzież, sponsoruje imprezy lokalne i sportowe oraz wydarzenia kulturalne. Duże znaczenie ma program Laboratorium, który przyciąga coraz więcej przedsiębiorców. Dla firmy niezwykle ważna jest misja Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Co jest niezbędne do rozwoju integratorów przemysłowych?
Nie odkryję Ameryki, jeżeli powiem, że podstawą rozwoju firm zajmujących się robotyzacją są pieniądze. Poza standardową, codzienną pracą i realizacją zleceń zawsze patrzymy dalej. Chcemy się rozwijać, dlatego Alnea jest otwarta na nowych partnerów gospodarczych i inwestorów, którzy spowodują, że nasza ekspansja będzie jeszcze bardziej dynamiczna.
Nie można zapominać również o wsparciu medialnym. Obecnie ludzie muszą być informowani o innowacyjnych działaniach. Ponadto po samych Wektorach 2018 powstały relacje między innymi w Polskim Radio, Pulshr. Nasze aktywności zauważa Gazeta Olsztyńska, GO TV, Kongres Przyszłości, o Alnea można przeczytać w magazynach branżowych. Artykuły przybliżają ludziom sylwetki najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, a to bardzo ważne abyśmy mieli świadomość, co dzieje się w rodzimym przemyśle.