Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Blog

ALNEA / Szafy sterownicze i rozdzielnice elektryczne

Szafy sterownicze i rozdzielnice elektryczne

Centrum zarządzania czyli rozdzielnica

Każde wdrożenie automatyzacji, które dotyczy kilku współdziałających urządzeń wymaga specyficznego układu sterowania i rozdzielania mocy. Specyfika ta wynika ze spełnienia potrzeb klienta dotyczących bezpieczeństwa, wydajności i ergonomii. Jednak kreatywność konstruktora jest ściśle ograniczona normami szeroko opisanymi w katalogu norm DIN.

Alnea oferuje kompleksowe rozwiązania inżynieryjne, w tym prefabrykację szaf sterowniczych. Obecnie ze względu na rozwój technologiczny i dużą liczbę nowości na rynku rośnie również poziom złożoności instalacji. Dzięki odpowiednim programom do tworzenia dokumentacji, sam proces tworzenia schematu został skrócony do minimum dzięki konfiguratorowi listew montażowych i automatycznemu procesowi generowania listy części, zamówień oraz montażu.

Puzzle z kabelków i bezpieczników

Schemat tworzenia szafy sterowniczej jest dość stały i składa się z kilku punktów realizowanych w ściśle określonej kolejności. W Alnea mamy duże doświadczenie w całym procesie powstawania rozdzielnicy elektrycznej. Najpierw inżynier konstruktor rysuje szafę w odpowiednim programie. Plan jest wstępnie weryfikowany na rzeczywistej szafie z uwzględnieniem marginesu 30% wolnej przestrzeni. Zakończona pozytywnym wynikiem kontrola oznacza przejście do następnego etapu czyli trasowanie płyty montażowej. Trasowanie polega na zaznaczeniu wszelkich otworów które następnie są punktowane, wywiercane, oraz gwintowane. To najlepszy moment aby kolejny raz zweryfikować czy przewidzieliśmy prawidłowo miejsca na wszystkie elementy – przewody, sterowniki, zabezpieczenia.

„Szycie szafy” czyli automatyk i elektryk w nowej odsłonie

Po nawierceniu i gwintowaniu właściwych otworów monter umieszcza na płycie montażowej wraz z korytkami kablowymi oraz szynami DIN urządzenia sterownicze, zabezpieczenia i inne przewidziane urządzenia. Następnie jest ona umieszczana w szafie sterowniczej. Najżmudniejszym etapem jest podłączenie wszystkich urządzeń według schematu elektrycznego. Wszystkie kable i przewody muszą być dobrze opisane ponieważ w natłoku połączeń trudno jest zidentyfikować poszczególne przewody. Każde wdrożenie jest inne zatem i wydruki oznaczeń są bardzo zindywidualizowane.

Kontrola wszystkich połączeń służy weryfikacji poprawności komunikacji i sterowania. Ten etap jest już tylko testem działania szafy jako całości. Każda nieprzemyślana decyzja może być nieodwracalna w skutkach. Szafy szyje się na miarę i błąd może się okazać nie do naprawienia ponieważ może zabraknąć miejsca na dodatkowe sterowniki lub zabezpieczenia. Dlatego tak ważne jest doświadczenie nie tylko konstruktora ale także montera.

Jeżeli zastanawiasz się nad automatyzacją w Twojej firmie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania
napisz do nas jak najszybciej: biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe z bloga

nasi partnerzy