Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Aktualności

ALNEA / Smart Fabryka dopasowana na oczekiwań klienta.

Smart Fabryka dopasowana na oczekiwań klienta.

Firma Balluff jako Partner Platynowy naszej Konferencji była reprezentowana przez Marka Kowalskiego, który przedstawił wizję Smart Fabryki „szytej na miarę klienta”.

 

Mówiąc o fabryce 4.0 mamy na myśli przede wszystkim customizację rozwiązania. Każdy proces produkcji ma swoją specyfikę, a poziom integracji na poziomie 4.0 wymaga bardzo indywidualnego podejścia. Wyzwania obecnego rynku to przede wszystkim krótkie serie, szybkie przezbrojenia i integracja systemów. Automatyzacja to tylko początek drogi, bowiem o rozwój technologii wymaga także cyfryzacji i optymalizacja na każdym poziomie produkcji.

Marek Kowalski

Balluff

 

 

Marek Kowalski ma ponad 21-letnie doświadczenie w automatyce przemysłowej, w tym 19 lat w Balluff. Zaczynał jako Inżynier Sprzedaży, Regionalny Menedżer Sprzedaży oraz odpowiadał za rozwój biznesowy u klientów kluczowych. Od 2012 roku kierował Zespołem Sprzedaży i odpowiadał za rozwój branży motoryzacyjnej, obróbki metali oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Marek koncentruje się na procesach sprzedaży, zarządzaniu projektami, kontroli jakości produktów i usprawnianiu procesów produkcyjnych. Ukończył Politechnikę Poznańską z tytułem magistra inżyniera elektryka.

W Smart Fabryce urządzenia muszą komunikować się ze sobą aby wymieniać się danymi, które można przetwarzać na  ważne informacje istotne dla danej produkcji, przede wszystkim by unikać przestojów, wykorzystywać dostępne zasoby i minimalizować straty energii i materiałów.

Transparentne procesy i podniesienie produkcyjności jest możliwe dzięki odpowiednim sensorom i zarządzaniem narzędziami, które mogą również podlegać cyfryzacji. Balluff udostępnia doskonałą usługę jaką jest paszportyzacja narzędzia. Przykładowe narzędzie np. specjalistyczne formy na prasach mogą być doskonale kontrolowane pod względem jakości. Operator w każdej chwili może znać liczbę cykli, monitoruje jakość narzędzia w czasie rzeczywistym i przewiduje kiedy formę należy naprawiać lub zmienić. W zarządzaniu informacją pomaga technologia RFID, która stanowi podstawę wymiany danych. Wzrasta nam możliwość raportowania, skraca czas kontaktu między operatorem a narzędziownią. Mamy więc cały czas wgląd w historię narzędzia i minimalizuje ryzyko ludzkiego błędu.

Magazyny – nadwyżki i braki spędzają sen z powiek producentów ponieważ generują duże koszty. Balluff stworzył system SMART PREORDERING SYSTEM. System automatycznego zamawiania to system czujników skomunikowanych z bramką główną komunikującą się z chmurą.  Ale przecież nie zawsze magazyn to regały i paczki. Niekiedy są to zbiorniki z cieczami lub materiałami sypkimi. Odpowiednie oczujnikowanie oraz komunikacja np. z dostawcami to chyba najbardziej sprawny system komunikacji w czasie rzeczywistym.

Monitorowanie maszyn w czasie rzeczywistym to chyba jeden z najważniejszych tematów w produkcji. Przestoje maszyn są czasochłonne i bardzo kosztowne. Odpowiednie czujniki – np. wibracyjne potrafią mierzyć dźwięki, które wydaje maszyna, tak aby przewidywać np. żywotność łożysk i eliminować awarie. To oczywista poprawa wydajności i potencjalny zysk, a przynajmniej nie strata dla przedsiębiorcy. Informacje diagnostyczne można przetwarzać na wykresy i raporty, generować progi ostrzegawcze.

Dziękujemy firmie Balluff za wsparcie podczas organizacji III Konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”.

Balluff niedługo udostępni swoją cyfrową platformę wiedzy – link to rejestracji TU.

Więcej informacji o firmie znajdziecie na stronie Balluff

Przygotujemy dla Ciebie stanowisko automatyczne, półautomatyczne, zrobotyzowaną linię produkcyjną
napisz do nas jak najszybciej: biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe aktualności

nasi partnerzy