Sukces II Konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”, to również wynik dobrej współpracy firmy Alnea z przedsiębiorstwami ułatwiającymi transport na halach produkcyjnych. Najlepszym przykładem jest tu firma Omron – producent autonomicznych robotów mobilnych.
Daniel Spólny Key Account Manager Omron rozszerzył temat robotów mobilnych dając odpowiedź na pytanie czy rzeczywiście autonomiczne systemy transportowe się opłacają? Prelegent porównał działanie robotów mobilnych do taksówki, która w przeciwieństwie do pociągu może poruszać się dowolnie, najkrótszą możliwą trasą, dowieść w ściśle ustalonym czasie, do dokładnie wybranego punktu. Okazuje się, że roboty AIV posiadają ogromne zalety dzięki łatwej instalacji, uproszczonemu procesowi programowania, braku potrzeby dodatkowej infrastruktury.
Daniel Spólny
Key Account Manager Omron
Daniel Spólny
Key Account Manager Omron
Daniel Spólny jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Z branżą automatyki przemysłowej związany od 2005 roku. Od ponad 12 lat pracuje w firmie Omron zaczynając od Inżyniera Aplikacyjnego poprzez Vision System Specialist a obecnie na stanowisku Key Account Manager. Zdobyte doświadczenie wykorzystuje w codziennej pracy specjalizując się w systemach wizyjnych, bezpieczeństwie maszyn oraz robotyzacji przemysłu.
Michał Jędrzejczak z Omron – „(…) Firma Omron to japoński producent automatyki. Roboty mobilne to tylko część oferty z portfolio. Jesteśmy dostawcą systemów sterowania przede wszystkim, systemów napędowych, czujników różnego rodzaju, systemów bezpieczeństwa. Natomiast roboty mobilne, które pokazujemy dzisiaj, to owoc współpracy z firmą Adept, którą Omron wykupił. Mamy w ofercie kilka rodzajów robotów typu DELTA do szybkiego przekładania, pakowania, linii pakujących. Roboty typu SCARA głównie używane do montażu, roboty czteroosiowe, które w przemyśle motoryzacyjnym czy AGD używane są na stanowiskach montażowych. Roboty sześcioosiowe, które najczęściej znamy z dużego handlingu, pakowania, paletyzacji. No i właśnie roboty mobilne (…) które prezentujemy nie używają linii czy też pasków magnetycznych, po których poruszają się standardowe roboty AGV. One poruszają się autonomiczne, skanujemy powierzchnię hali produkcyjnej, wszystkie urządzenia, maszyny czy linie technologiczne są zeskanowane po takim próbnym przejeździe robota. Następnie robot porusza się po tej hali od zdefiniowanego punktu A do B, czyli pokonuje najkrótszą drogę dowożąc materiały, podzespoły czy komponenty dowożąc je na stanowiska montażowe (…)”.
„(…) Tutaj widzimy zastosowanie, gdzie robot rozwozi ulotki, wykonuje pracę powiedzmy akwizytora. Informuje o tym, co my tu robimy, zaprasza na konferencję i wita gości. Nie będzie narzekał, że jest mu gorąco, ciasno itd. Przede wszystkim różnica względem robotów AGV jest taka, że on ma możliwość autonomicznego dostosowania się do infrastruktury na hali, na obiekcie i oczywiście ma pełną funkcjonalność jeśli chodzi o SAFETY – omija przeszkody (…) ma skanery systemów bezpieczeństwa zarówno wyłączniki specjalne dotykowe, które zapobiegają kolizji z operatorem. Czyli jest przygotowany do pracy w rzeczywistych warunkach produkcyjnych (…)” – komentuje Michał Jędrzejczak z Omron
Dziękujemy firmie Omron za dotychczasową współpracę, obecność na II Konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”, wsparcie oraz przygotowanie pokazu produktów w trakcie dnia otwartego „Przywitaj się z robotem”.