Roboty przemysłowe zastępują ludzką pracę, ale nie zastępują ludzi. To ludzie wdrażają roboty, dbają o nie i tworzą programy oraz aplikacje. Jednak w obecnym czasie braku odpowiednich zasobów ludzkich, należy szczególny nacisk położyć na kształcenie kadr dla Przemysłu 4.0.
Rynek robotów
Rynek robotów w Polsce rośnie bardzo szybko. Obecnie znajdujemy się już na 14 miejscu pod względem sprzedaży nowych robotów na świecie. Najwięcej robotów wdraża się w automotive, przetwórstwie tworzysz sztucznych, ale także w przemyśle metalowym, maszynowym, elektronicznych oraz przetwórstwie spożywczym. KUKA dostarcza niezawodne roboty do wszystkich tych branż.
Procesy zrobotyzowane
Roboty realizują różne procesy wytwórcze jak:
– spawanie, lutowania,
– paletyzacja i pakowanie,
– montaż,
– lakiernictwo,
– obróbka mechaniczna,
– załadunek i wyładunek maszyn (mashine tending)
– kontrola i pomiary
Szeroki wachlarz procesów jest możliwy dzięki dużej liczbie robotów o dopasowanych udźwigach, zasięgach i możliwościach.
Kształcenie kadr
Kształcenie kadr dla Przemysłu 4.0 obejmuje kilka różnych poziomów. KUKA współpracuje z uczelniami i szkołami technicznymi. KUKA College obejmuje kursy programowania, szkolenia odnośnie serwisu elektrycznego i mechanicznego oraz działów UR i inne. Specjalnie dla szkół KUKA oferuje pakiet ready2_educate, Student Pakiet oraz Student Pakiet Basics.
Korzyści związane z wdrażania robotów KUKA
Korzyści związane z wdrażania robotów KUKA są bardzo szerokie. Dzięki pomarańczowym robotom, robotyka jest bardziej przyjazna w programowaniu i użytkowaniu. Szerokie spektrum produktów zapewnia niezawodność procesów. Liczy się również odpowiedni stosunek ceny do funkcjonalności oraz sprostanie oczekiwaniom rynku.
Prelekcja Janusza Jakieły o kadrach w Przemyśle 4.0