Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Blog

ALNEA / Dlaczego automatyzacja i robotyzacja procesów

Dlaczego automatyzacja i robotyzacja procesów

Systemy wizyjne są nieodłącznym elementem procesów produkcyjnych w branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej i spożywczej. Ale czy tylko tam mogą mieć swoje zastosowanie?

Czym są systemy wizyjne?

System wizyjny służy do zobrazowania otoczenia, niczym zmysł wzroku u człowieka. Na podstawie pozyskanego obrazu następuje jego przetworzenie i wystawienie informacji zwrotnej, która ma wesprzeć proces podejmowania decyzji.
Systemy wizyjne zbudowane są z 2 podstawowych podzespołów, które w zależności od zapotrzebowanie są rozbudowywane lub wspierane przez dodatkowe narzędzia np. oświetlacze.

W skład każdego systemu wizyjnego wchodzą:

• kamera lub zestaw kamer
• procesor lub komputer z oprogramowaniem

Dlaczego robotyka potrzebuje systemów wizyjnych?

W przemyśle systemy wizyjne wykorzystywane są do wykrywania wad produktów, identyfikacji części, monitorowania procesu produkcyjnego, sterowania robotami lub manipulatorami.

Główne cele realizowane dzięki systemom wizyjnym to:

• poprawa jakości produkcyjnej
• eliminacja błędów w ciągu produkcyjnym
• zmniejszenie kosztów produkcji

Gdzie stosować systemy wizyjne?

Biorąc pod uwagę, możliwości zastosowania, możemy rozróżnić 3 typy systemów wizyjnych:

1. Czujniki wizyjne – stosowane są do prostszych zadań np. czytanie kodów. Ograniczenia tego typu systemu wizyjnego wynikają ze stosunkowo małej rozdzielczości (z reguły w kartach katalogowych Dostawców graniczna rozdzielczość jest do 640×480 pikseli).

2. Inteligentna kamera – stosowane są do zadań, które wymagają większej mocy obliczeniowej i cechują się wysoką rozdzielczością

3. System wizyjny złożony z komputera i oddzielnego komputera typu PC – stosowane do najtrudniejszych zadań, dla których istotna jest prędkość przetwarzania obrazu oraz dokładność zapewniona przez dostęp do wszystkich możliwych rozdzielczości.

Na rynku dostępnych jest setki różnych rozwiązań, które różnią się konstrukcją, zintegrowanymi systemami układu optycznego z oświetleniem, oprogramowaniem, prędkością przetwarzania obrazu.
Dostawcy wraz z systemem wizyjnym oferują szeroką gamę dostępnych akcesoriów: kable, złącza, monitory, zasilacze, oświetlacze, obiektywy, osłony, filtry, oprogramowanie.

Jaki pomysł na systemy wizyjne posiada Alnea?

W poszukiwaniu idealnych rozwiązań Alnea „popełniła” własny projekt badawczo-rozwojowy z zakresu systemu kontroli wizyjnej. Jak się okazało w trakcie realizacji projektu sam proces kontroli jest jednym z elementów, który udało nam się osiągnąć dzięki pracy naszych inżynierów. Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie prace mogą być realizowane, dzięki dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z głównych aspektów naszego systemu wizyjnego miała być jego kompaktowość pod względem wielkości oraz możliwość jego zastosowania na ramieniu 6 osiowego robota. Z radością możemy podzielić się informacjami, że cel ten osiągnęliśmy w 100%.

Mamy do dyspozycji kompaktowy system wizyjny, który można zamocować na ramieniu robota. Odrzuciliśmy koncepcję tradycyjnego systemu wizyjnego w oparciu o technologię 2D i postawiliśmy na nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które zostało ochrzczone imieniem HORUS . To unikalne rozwiązanie, które oprócz systemu kontroli wizyjnej ma możliwość, decydowania o ruchach robota. To aplikacja oparta na złożonym algorytmie wybiera pozycję robota i czynności, jakie będzie wykonywał (więcej informacji o systemie Horus ).
Jeżeli zainteresowało Ciebie nasze podejście do systemów wizyjnych skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy zaproponować dla Twojej firmy !

Jeżeli potrzebujesz dedykowanego systemu wizyjnego
napisz do nas jak najszybciej: biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe z bloga

nasi partnerzy