Przemysł Przyszłości – przekrojowy, inspirujący i praktyczny warsztat dla menadżerów przedsiębiorstw

Program warsztatów i linki do formularzy zapisu:
http://alnea.pl/szkolenia/

Zapisz się

Blog

ALNEA / Pułapki automatyzacji

Pułapki automatyzacji

Automatyzacja procesu w zakładzie produkcyjnym zaczyna się zazwyczaj od zwiększonych potrzeb produkcyjnych oraz konkretnej decyzji o przeznaczeniu kosztów na modernizację. Jednak pomysł i pieniądze to nie wszystko. Wiele fabryk posiada własne działy automatyków i robotyków, które projektują i wdrażają niewielkie projekty. Duże linie produkcyjne zleca się firmom integracyjnym, takim jak nasza. Ma na to wpływ przede wszystkim czynnik odpowiedzialności i gwarancji działania nowych urządzeń.

Nowa maszyna – nowe wyzwanie

Podejmując się wdrożenia jesteśmy odpowiedzialni za osiągnięcie zamierzonych celów oraz znacznego powiększenia jakości i wydajności produkcji. Możliwość podjęcia nowego zlecenia to wyzwanie dla technologów, konstruktorów, automatyków i robotyków.
Nowa maszyna to przede wszystkim przemyślany proces i produkt. Czasem drobne zaniedbanie lub błąd może spowodować przesunięcie odbioru lub niemożliwość osiągnięcia założonych celów.

Dobra analiza to podstawa

Kilka lat temu zaproszono nas na Węgry do jednego z większych zakładów produkcyjnych. Naszym zadaniem było zaproponowanie rozwiązania zrobotyzowanego lutowania produktu do automotive. Pojechaliśmy więc przyjrzeć się bliżej procesowi oraz produktowi i podzespołom.

Zadanie było bardzo ciekawe, ale dla osiągnięcia odpowiedniego tacktime’u oraz określonej liczby gotowych produktów zakontraktowanych przez klienta potrzebna była drobna zmiana w designie. Po dłuższej obserwacji i analizie wykryliśmy błąd, który uniemożliwiał poprawne lutowanie – zarówno ręczne jak i zrobotyzowane.

Od razu zaproponowaliśmy w projekcie małą zmianę konstrukcyjną, która pozwoliła by na pełną automatyzację procesu. Firma nie zgodziła się na jakiekolwiek zmiany, temat upadł. Trudno powiedzieć czy wina leżała po stronie zleceniodawcy czy wykonawcy. Po pół roku dowiedzieliśmy się, że kontrahent zdecydował się na przeniesienie produkcji do innego zakładu, a sama firma znalazła się w poważnych tarapatach finansowych.

Jest to jedna z bardziej drastycznych konsekwencji popełniania błędów w projekcie.

Jak się nie automatyzować?

Z czego wynikają niektóre błędy w automatyzacji:
1. Podejmowanie się automatyzacji bardzo trudnych procesów.
2. Tworzenie maszyn, które wymagają takiego samego nakładu ludzkiej pracy jak w przypadku produkcji ręcznej.
3. Stosowanie na siłę, zgodnie z panującą modą, robotów i maszyn, niezalecanych do danego procesu – np. cobot w lutowaniu (ze względu na mniejszą dokładność).
4. Nierealne założenia co do osiągów – pamiętajmy – albo jakość albo ilość, albo więcej robotów.
5. Brak kontroli nad produktem, brak możliwości zmiany w dostarczaniu podzespołów – np. na paletkach zamiast w wielkim worku.
6. Pominięcie lub skrócenie czasu testów maszyny.

Jeżeli myślisz o inwestycji w automatyzację, zadzwoń lub napisz do nas! Chętnie przyjedziemy, dokonamy analizy i zaproponujemy dogodną dla Ciebie ofertę.

Jeżeli zastanawiasz się nad automatyzacją w Twojej firmie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania
napisz do nas jak najszybciej: biuro@alnea.pl

UDOSTĘPNIJ

pozostałe z bloga

nasi partnerzy